11.4. 2023     Liberec

V liberecké nemocnici začala výstavba urgentního centra

Předáním staveniště začala dnes v areálu liberecké nemocnice výstavba Centra urgentní medicíny za více než tři miliardy korun. Zakázku získalo konsorcium tvořené firmami Syner, Metrostav DIZ a Geosan Group, které má na postavení dvou budov 38 měsíců. Hotovo by tak mělo být do léta 2026. Mluvčí nemocnice Václav Řičář předpokládá, že první viditelné stavební práce začnou zhruba za měsíc.

Nejprve podle něj musejí pracovníci konsorcia udělat přípravné práce, jež budou mimo jiné spočívat v ověření, kudy vedou inženýrské sítě. „Počítáme, že zhruba o týden, o deset dnů později začnou stavět oplocení areálu (staveniště),“ dodal Řičář.
 
Omezení se budou v době stavby měnit. V první fázi bude výstavbou nejvíce dotčená budova D, kde jsou oddělení následné péče, stomatochirurgie, ORL a oční. Tato budova bude úplně odříznuta od zbytku nemocničního areálu, který se rozkládá v centru města mezi ulicemi Husova, Jablonecká a Klášterní. U tohoto pavilonu nebudou moci dlouhodobě stát nejen auta, ale ani sanitky přivážející pacienty. Bude tam jen vytvořené místo pro nástup či výstup. Pavilon D bude přístupný jen z Jablonecké ulice, v prostoru nad ním až k budově staré chirurgie u hlavní vrátnice bude staveniště.
 
Kvůli úbytku míst vedení nemocnice zvažovalo, že zdraží parkování v celém areálu, aby odrazovalo motoristy od dlouhodobého odstavení jejich aut. Ceny ale zatím zůstanou stejné jako dosud, tedy první půlhodina zdarma a každá další půlhodina za 30 korun. „Budeme to vyhodnocovat a ke zdražení přistoupíme, když se ukáže, že je to nutné,“ dodal Řičář.
 
Vybudování centra urgentní medicíny připravovala nemocnice přes deset let, nutně ho potřebuje. Nemocnici chybí jednotný příjem i centrální laboratoře, ale také dostatečný prostor k parkování. Pro rozvoj nemocnice jde o zásadní stavbu. Jde o zakázku za 3,146 miliardy korun bez daně. V areálu přibudou dvě budovy. Jako první bude hotový parkovací dům pro 330 aut s energetickým centrem pro celý areál nemocnice. Přibude také nemocniční pavilon, který bude mít na délku zhruba 120 metrů, na šířku asi 40 metrů a 27 metrů do výšky. Budou v něm operační sály, laboratoře i lůžková část. Výstavbu zaplatí nemocnice a její akcionáři, tedy Liberecký kraj a města Liberec, Turnov a Frýdlant.
 
Zdroj: zdravotnickýdeník.cz
 
Foto: KNL