23.6. 2023     Liberec

V LIBERCI ROSTE CENTRUM URGENTNÍ MEDICÍNY

V areálu liberecké nemocnice odstartovala výstavba Centra urgentní medicíny za více než tři miliardy korun. Dodavatelské sdružení založené jako Společnost pro Nemocnici Liberec SYNER – Metrostav DIZ – GEOSAN GROUP již během dubna převzalo staveniště, aby provedlo přípravné práce, ověřilo vedení inženýrských sítí a celý dotčený areál oplotilo.

Nové centrum urgentní medicíny vyroste na místě původní zástavby, jejíž vznik sahá do poloviny 19. století. Konkrétně v roce 1845 byl uložen tzv. závěrečný kámen budovy libereckého špitálu, kterou centrum nahradí. Restaurátorskými pracemi projdou vybrané původní prvky, jako například vitráže z kaple, pro které architektonické studio vymyslelo instalace v nových prostorách, aby zůstal zachován původní genius loci. U budovy vznikne celoskleněná komunikační chodba, kde budou ze skla stěny i podlaha.

Výstavba s sebou přinese také ryze funkční a moderní stavební principy. Se vznikem centra dojde k propojení nového pavilonu, parkovacího domu a stávajících budov včetně oddělení následné péče. Tohoto objektu se stavební práce dotknou nejdříve. Stavaři musí zhotovit předsazenou skleněnou fasádu, která bude sloužit pro odhlučnění z provozu výstavby parkoviště. Vedle stěny další zásadní úprava spočívá ve zhotovení nového vstupu a výtahu.

V areálu po dokončení přibydou dvě budovy. Jako první bude hotový parkovací dům pro 330 aut s energetickým centrem pro celý areál nemocnice. Přibude rovněž nemocniční pavilon, který bude mít délku zhruba 120 metrů, na šířku asi 40 metrů a 27 metrů do výšky. V něm vzniknou operační sály, laboratoře i lůžková část. Investorem výstavby je Krajská nemocnice Liberec a její akcionáři, tedy Liberecký kraj a města Liberec, Turnov a Frýdlant.

Zdroj: Stavitel

Foto: archiv SYNER, s.r.o.