1.6. 2021     Benátky nad Jizerou

POPRVÉ V REPUBLICE POUŽIL SYNER AKTIVOVANÉ FILTRAČNÍ MEDIUM

Staré letní koupaliště v Benátkách nad Jizerou, které již nevyhovovalo hygienickým předpisům bylo v minulých měsících nahrazeno novým. Jde o „pětadvacítku se třemi drahami“ v nerezovém provedení pro dospělé plavce a hned vedle se nachází menší, také nerezový bazén na hraní pro děti. Investorem akce v hodnotě cca 63,5 miliónů korun je město Benátky n/J, dodavatelem stavby společnost SYNER. První plavci i kvůli covidovým omezením ochutnají novotou zářící areál, který byl doplněn i novými šatnami a občerstvením až v letošní sezóně.

Slavnostní otevření koupaliště proběhlo v úterý 1. června, tedy na Mezinárodní den dětí, jenž si při této příležitosti pochutnávali na zmrzlině, kterou dostávaly zdarma. „Otevření areálu jsme pojali jako malou oslavu Dne dětí a současně prvních rozvolnění opatření,“ uvedl starosta Benátek Karel Bendl, který lákal přítomné návštěvníky na program v podobě živé kapely, raperů a vystoupení klauna a přitom neopomněl apelovat na dodržování hygienických opatření.

 

Koupaliště v Benátkách si nese díky společnosti SYNER republikové prvenství. „Použili jsme tzv. aktivované filtrační medium (AFM),“ uvedl při slavnostním otevření zástupce SYNER Lukáš Urban a dodal a pokračuje: „Aktivované filtrační médium je přímou náhradou křemičitého písku a může být aplikováno u všech typů filtračních nádob, nových i stávajících. Je vyrobeno ze zeleného a hnědého skla. AFM prochází unikátním aktivačním procesem, díky kterému se stává samočistícím a navíc získává lepší mechanické a elektrostatické filtrační vlastnosti. Další výhodou je nižší spotřeba vody, která při současné filtraci a nutnosti častého čištění bazénů odchází do kanalizace.“ Za pozitivum experti u AFM považují i nižší spotřebu chloru, delší životnost čistící jednotky a tak vedle úspory vody, která je v tomto tisíciletí jednou z priorit ušetří při údržbě konkrétně město Benátky ročně několik desítek tisíc korun. A při přepočtu patnáctileté životnosti média už lze počítat se statisíci korunami.

 

Za dobré rozhodnutí města považuje dodavatel instalaci fototermických panelů, které vodu přihřejí za každého počasí, v létě počítají až se sedmadvacetistupňovou vodou. Zároveň investor předpokládá, že panely umožní prodloužení plavecké sezóny až o dva měsíce.