23.9. 2019    

Trutnovská nemocnice se promění na dva roky ve staveniště

V trutnovské nemocnici začne výstavba nových laboratoří a transfúzního oddělení. Kraj do ní investuje 183 milionů korun. V areálu trutnovské nemocnice začne rozsáhlá rekonstrukce, řeší se problém s parkováním. Minimálně na dva roky se promění areál Oblastní nemocnice v Trutnově ve velké staveniště.

Startuje velká investiční akce, která dlouho nemohla najít zhotovitele. Vysoutěžit zakázku za téměř dvě stě milionů korun se podařilo až napotřetí. Zakázku získalo sdružení stavebních firem BAK a SYNER, se kterým kraj uzavřel smlouvu. V pondělí přebírají stavbu. Nemocnici čeká kolotoč přesunů.

Pacienti se musí připravit, že některá oddělení najdou na jiných místech, než byli zvyklí. A budou mít k dispozici menší počet parkovacích míst. Při pobytu v areálu nemocnice se budou muset smířit se stavebním ruchem.

„Jsme velmi rádi, že se konečně podaří realizovat záměr, který jsme chtěli a budeme mít všechna pracoviště v jednom nemocničním areálu,“ říká ředitel trutnovské nemocnice Miroslav Procházka. „Na druhou stranu jsme si vědomi, že následující dva roky budou velmi náročné jak pro naše zaměstnance, tak pacienty,“ dodává.

„Některé úseky výstavby budou velmi náročné ve zvládání provozu, nicméně po koordinačních schůzkách se stavbyvedoucím jsem přesvědčený, že budeme schopni eliminovat na minimum negativní dopady, které s výstavbou budou spojeny,“ ujišťuje ředitel.

V první vlně pacienti zaregistrují přesuny odběrových místností a ordinací biochemie. Komplikací pro ně bude ubývající počet parkovacích míst. Podle vedení trutnovské nemocnice se jejich počet uvnitř areálu sníží o deset.

HLEDAJÍ VARIANTY PRO PARKOVÁNÍ

„S městem projednáváme varianty, jak situaci s omezením parkovacích míst vyřešit,“ konstatuje Miroslav Procházka. Jeho slova potvrzuje mluvčí města Michaela Dědková. „Město nechalo vypracovat studii na možnost parkování nad nemocnicí. Toto místo se původně, i dle ředitele nemocnice, jevilo jako ideální, ale díky studii jsme zjistili, že jeho výstavba je ekonomicky a technicky nerealizovatelná. V současné době město nechává vypracovat novou studii na parkování naproti nemocnici v prostoru mezi ZŠ Kpt. Jaroše,“ uvedla Michaela Dědková.

Výstavba nových laboratoří v trutnovské nemocnici má být hotová na začátku roku 2022. Je rozdělená do dvou etap. První etapa řeší rekonstrukci pavilonu lékařské mikrobiologie a imunologie a místa, kde dosud sídlilo také ředitelství. Po rekonstrukci se sem přestěhuje oddělení klinické biochemie a celá budova bude patřit centralizovaným laboratořím.

„Viditelné bourání nastane ve druhé etapě, která má začít za rok. Dojde ke zbourání současné budovy klinické biochemie, kde jsou umístěné také plicní a kožní oddělení. Tato tři oddělení budou přemístěna do jiných prostor v rámci nemocnice. Klinická biochemie k laboratořím mikrobiologie, kožní a plicní do přední budovy, kde je ORL a oční oddělení,“ popisuje ředitel změny.

„Během výstavby vyroste nová budova, kam přesuneme transfúzní oddělení s hematologickou laboratoří, abychom měli uvnitř areálu všechny naše provozy. Do stejné budovy bude umístěno oddělení nukleární medicíny,“ upřesňuje Procházka.

Na celou přestavbu včetně dodávky zdravotnických technologií počítá kraj s investicemi ve výši 265 milionů korun. „Chceme mít v celém kraji co možná nejlepší zdravotnictví a k tomu také směřujeme. V trutnovské nemocnici vznikne moderní a centralizované pracoviště, které výrazně zlepší a zrychlí poskytovanou péči pacientům,“ připomíná hejtman Jiří Štěpán.

Zdroj: krkonossky.denik.cz