5.8. 2021     Sokolov

Stavba testovacího polygonu BMW pokračuje, první část se otevře za dva roky

Stavbu polygonu automobilky BMW na Krušnohorské výsypce si včera prohlédli představitelé Karlovarského kraje a okolních měst a obcí.

Areál, který má sloužit k testování autonomních vozidel jedné z nejznámějších světových automobilek, by měl rozkládat na ploše přibližně šest set hektarů takzvané Krušnohorské výsypky. Probíhat tam mají testy asistenčních systémů na různé druhy silnic. První fáze stavby skončí v červnu 2023.

„Je to obrovské území, unikátní areál světové automobilky, který bude ve své první fázi dokončen za dva roky. Ale už v této chvíli se připravuje další fáze, velký dálniční okruh. Zkušební centrum nabídlo všechny myslitelné módy dopravy, od situací v provozu na dálnici, krajské silnici nebo v městském provozu. V tomto čase tady budou držet nejmodernější technologie, a to nejen v rámci naší republiky, ale na evropské úrovni, “popsal hejtman Petr Kulhánek (STAN).

Te si včera společně s dalšími zástupci vedení kraje a představitelé okolních měst a obcí nově vznikající areál prohlédl a ujistil se, že stavební práce probíhají podle časového harmonogramu.

„Součástí areálu je také takzvaná„ tabu zóna “se zachovaným společenstvím rostlin, kde žijí obojživelníci a další živočichové. Ti mohou migrovat speciálním tunelem, který byl vybudován právě kvůli jejich ochraně, “doplnila mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

Stavba polygonu byla zahájena v roce 2020 a vedení německé automobilky investice investují zhruba 300 milionů eur. Na jeho realizaci a dokončení podle informací investora nemají mít vliv nedávná koronavirová krize a útlum ekonomiky. V nově vznikajícím testovacím centru by mělo navíc vzniknout více než sto nových pracovních míst.

Zdroj: nasregion.cz