17.6. 2022     Praha

STAGES HOTEL PRAGUE INSPIROVÁN HUDEBNÍM PRŮMYSLEM

Praha má od loňského roku nový designový hotel. Byl postaven v těsném sousedství O2 areny a O2 universum. Název hotelu – STAGES HOTEL Prague – se nechal inspirovat hudební produkcí, čemuž odpovídá i jeho architektonické ztvárnění. Už při vstupu do hotelu se návštěvník ocitne „ve světle reflektorů“ doslova uprostřed performance arény. Kulatý tvar objektu dojem ještě víc umocní. Hudební, respektive divadelní motivy jsou patrné také ve 300 pokojích včetně 27 apartmánů, které má STAGES HOTEL Prague k dispozici. Najdete tu například místo klasické lampy reflektor nebo třeba divadelní zrcadlo. Investorem a stavitelem hotelu byla firma Bestsport (člen skupiny PPF), která současně provozuje sousední O2 arenu i O2 universum, čímž se kruh uzavřel. STAGES HOTEL Prague patří nyní do mezinárodního řetězce Tribute Portfolio, který spadá pod Marriott International.

Konstrukčně je hotel řešený jako železobetonový stěnový systém doplněný především suchou výstavbou. Velký důraz byl kladen na akustiku interiérů, nejen z důvodů komfortního soukromí pokojů prestižního hotelu, ale také proto, že hotel nabízí šest multifunkčních konferenčních místností. V hotelu jsou čtyři patra standardních pokojů, zatímco v nejvyšším patře se nacházejí apartmány. V podzemí se naopak nacházejí garáže pro 100 automobilů, které jsou navrženy v industriálním stylu, což znamená jednoduše, prakticky a přitom designově. Autoři projektu sáhli v tomto případě do portfolia pohledového zdiva firmy Liapor. Pohledové tvarovky, známé také pod názvem „režné zdivo“, jsou pro tyto účely přímo ideální. Dokáží vytvořit industriální charakter interiéru, ale přitom nabídnou vlastnosti vysokého standardu. A to zejména v oblastech, které jsou pro tyto účely důležité. Mluvíme zde o požární odolnosti a především o hlukovém útlumu, který patří ve srovnání s konkurencí mezi nejlepší (R = 50 dB). Základním plnivem tvárnic jsou pálená keramická zrna s nízkou objemovou hmotností a vysokou pevností v tlaku. Hluk je proto úspěšně absorbován v mezerách mezi jednotlivými zrny.

Pro stavbu je výhodné, že se tvarovky nemusí omítat, často jsou ale opatřeny barevným nástřikem. Mohou se uplatnit jak v nosných, tak u nenosných příček, což se hodí například při realizaci technických místností nebo šachet umístěných v podzemí. Nabídka rozměrů je v současné době dostačující (Liapor R je k dispozici ve třech tloušťkách 100 až 240 mm v modulu výšky 200 mm a šířky 400 mm). Kromě toho jsou tvarovky doplněny nosnými překlady, jejichž použitím se sjednocuje tvarosloví pohledového zdiva ve stěně. Výrobní technologie vibrolisování pohledového zdiva Liapor je zárukou velmi přesné rozměrové tolerance, která je důležitá pro vytvoření příznivého estetického dojmu. Liaporové stěny vynikají ryzí praktičností, protože jsou dobře odolné vůči opotřebení. Mrazuvzdornost tvarovek použitých v podzemí hotelu se zřejmě tolik neocení, ale nízká hmotnost výhodná pro manipulaci jistě nebyla na škodu. Naopak zde vynikne ještě jiná vlastnost, a tou je minimální absorpce vzdušné vlhkosti.

STAGES HOTEL Prague vyplnil mezeru v nabídce služeb dynamicky se rozvíjejících Vysočan a v podstatě tak i rozšířil atraktivitu komplexního využití již fungující O2 areny a O2 universum.

Generální dodavatel: SYNER, s.r.o.

ZDROJ: časopis STAVBA

FOTO:  archiv SYNER, s.r.o.