31.8. 2017     Liberec

Slavnostní otevření Evropského domu

V těsném sousedství Krajského úřadu ve čtvrtek 31. srpna Liberecký kraj slavnostně otevřel svůj Evropský dům. Sídlí v něm převážně instituce, které žadatelům pomohou s vyřízením a podáním žádostí o eurodotace.

Objekt vznikl rozsáhlou přestavbou bývalého Výzkumného ústavu textilních strojů v Liberci, za kterou Liberecký kraj zaplatil 96,77 mil. Kč vč. DPH. Ta probíhala od dubna 2016 do května 2017. Projekt vzešel od společnosti SIAL s.r.o. a stavební práce prováděla společnost SYNER s.r.o.

„Všechny potřebné instituce k čerpání evropských peněz najdou žadatelé na jednou místě. Cesta k dotacím by měla být jednodušší a rychlejší. Jsem přesvědčen, že Evropský dům bude přínosem nejen pro starosty obcí, ale i pro místní podnikatele a občany, kteří tady budou vyřizovat třeba kotlíkové dotace. Evropský dům jsme dokázali vybudovat vlastní aktivitou i bez finanční podpory
a technické pomoci Ministerstva pro místní rozvoj ČR,“ řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Evropský dům stojí v Liberci od roku 1929. Navrhl ho architekt Oskar Baudisch a původně sloužil jako garáže. Následující desetiletí ale přinesla tak velké změny, že se z něj dochovala jen nosná konstrukce, stěny a ústřední schodiště. Nynější rekonstrukce domu navrátila původní vnější podobu, schodiště prošlo nákladnou renovací. „Jsem v oboru 20 let a takový objekt jsem zatím neměl možnost rekonstruovat, i mě to po profesní stránce nesmírně obohatilo,“ poznamenal stavbyvedoucí Ondřej Jandejsek.

V přízemí Evropského domu funguje recepce. Jinak jsou prostory přenechány společnosti Korid LK, kde na začátku roku 2018 vznikne i dispečerské pracoviště s přepážkami. První patro je obsazeno Euroregionem Nisa a Sdružením obcí Libereckého kraje. Od září tady bude mít svou kancelář i agentura CzechInvest.