9.5. 2022    

Radnice odkryla interiéry. Otevře se však až v září

Lázně Bělohrad Nová budova městského úřadu se už v severním rohu náměstí v Lázních Bělohradě začíná pod lešením rýsovat. Místní však dosud měli možnost si ji prohlédnout pouze zvenku. U příležitosti oslav výročí 300 let od povýšení Bělohradu na městečko dostali návštěvníci příležitost se do rozestavěné radnice podívat a zhodnotit, jak se daří dostát slibům na reprezentativní zázemí úřadu a místa pro společenské události, svatby nebo vítání občánků.

Staveništěm provázeli přímo stavitelé z firmy Syner. „Dostali jsme projekt a všechny podrobnosti, kterými se řídíme. Podle mého názoru bude nová radnice plnit svůj účel a poskytne reprezentativní zázemí pro úřad,“ vysvětloval návštěvníkům stavbyvedoucí.

Už při pohledu zvenčí poutá radnice netradiční zvlněnou bílou fasádou. Dovnitř se zatím vchází bočním vchodem směrem od říčky Javorky. Hlavní prosklené dveře jsou zastavěné lešením. „Podlaha v přízemí je vytvořená na míru a reflektuje typický vzor dláždění v centru města,“ vysvětlil stavbyvedoucí, Růžovo-bílá mozaika je zasazena do kovových rámů. Před předáním stavby bude dlažba několikrát navoskovaná, aby si zachovala lesk. I stěny v hlavním zasedacím sále poutají pozornost. Zůstanou bez obkladů a surovost pórovitého broušeného betonu má kontrastovat s okázalou podlahou.

Celé přízemí je prosklené včetně sálu, ve kterém se budou konat konference, zasedání zastupitelstva, svatby a další obřady. Východní stěna bude průchozí, francouzskými dveřmi bude možné vyjít na venkovní pódium.

V prvním patře vznikají kanceláře vedení města. Přímo v čele bude sedět starosta. Z oken kanceláře se mu naskytne výhled na celé náměstí, jehož rekonstrukce je součástí projektu nové radnice. Vzniknou zde parkovací místa i posezení pod nově zasazenými stromy. „Doufali jsme, že by náměstí mohlo být na oslavy 300 let hotové. Zatím to ale vypadá, že i tady práce skončí až v červnu, když budeme přebírat hotovou stavbu,“ doplnil starosta města Pavel Šubr.

Ve druhém patře radnice budou sídlit jednotlivé odbory městského úřadu. Dosavadní prostory kapacitně nevyhovovaly, neposkytovaly místo pro kartotéky, archivy a pracovní prostor úředníků. Počítá se také s kanceláří stavebního úřadu, za jehož zachování nyní vedení města bojuje. Bělohradský stavební úřad totiž patří k těm, které by měly být podle novely stavebního zákona zrušeny.

Do nových prostor se bude úřad stěhovat během letošního léta, slavnostní otevření bylo naplánováno na září.

Zdroj: Jičínský deník

Foto: Kateřina Chládková