19.7. 2023     Lázně Bělohrad

Radnice města Lázně Bělohrad

Nová radnice je deklarací otevřenosti v přístupu samosprávy k občanům, městu a hospodaření.

Inspirováni původním stavem navrhujeme novou budovu v čele podlouhlého náměstí K. V. Raise. Radnice má tři podlaží. Přízemí je vizuálně velmi otevřené a obsahuje víceúčelový sál, zasedací místnost a podatelnu s infocentrem. V dalších dvou patrech jsou kancelářské prostory radnice a vedení města, které jsou propojeny atriem prosvětleným lucernou.

Zvolené schéma je přehledné, neodděluje jednotlivá pracoviště od sebe a podporuje dojem společné práce. Zároveň nabízí patřičné prostory pro občany, kteří čekají a připravují se na jednání v prostoru atria. Prostory přízemí je možné podle potřeb různých akcí variabilně propojovat, včetně možnosti otevřít sál ven do plácku u potoka, anebo přízemí používat nezávisle na provozu úřadu nad ním. A když zasedá zastupitelstvo ve velkém sále, tak je vidět z celého náměstí!

Estetiku radnice tvoří tenká hranice mezi občansky srozumitelnou vstřícností a důstojným reprezentováním síly města. Cihelná fasáda je mírně prolamovaná a její výraz se mění s pohybem slunce. V interiéru jsou použity trvanlivé materiály příjemné na dotyk, jako mosaz a modřínové dřevo, společně s teracovými podlahami a pohledovým betonem. Vzor teracové podlahy v přízemí svým vzorem parafrázuje kresbu na chodnících na náměstí, a tak pocitově rozšiřuje veřejný prostor dovnitř radnice. Materiály, které umí důstojně stárnout, zajistí, že radnice bude městu sloužit po dlouhou dobu.

Konstrukční a technické řešení

Navrhovaný objekt je koncepčně řešen jako stěnovo-sloupový konstrukční systém s tuhými stropními deskami. Sloupy a stropní desky jsou železobetonové, nosné stěny a příčky jsou z keramických tvárnic. Jedná se o celkem třípodlažní objekt bez podsklepení. Střecha je řešena jako plochá.

Sokl objektu je opatřen stěrkovou hladkou omítkou ve vzhledu betonu. Fasáda 2. NP a 3. NP je obložena řezanými cihelnými pásky natřenými na bílo. Spárořez pásků je navržen v souladu s lomy fasády a okenními otvory. Uvnitř budovy pracujeme s pohledovými betony a hladkými bílými omítkami. Podlahy jsou ve sdílených prostorech z teraca s podlahovým vytápěním, v kancelářích je navrženo marmoleum.

Budova je opatřena venkovním stíněním otvorů – v přízemí jsou markýzy a ve vyšších podlažích rolety. Okna jsou otevíratelná.

Zdroj: stavbaweb.cz

Foto: Ondřej Bouška