3.11. 2022     Nový Jičín

OBCHODNÍ CENTRUM JAVOR MÁ ZA SEBOU SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ, PRVNÍ ZÁKAZNÍKY PŘIVÍTALO JIŽ PŘED MĚSÍCEM

Téměř v sousedství historického centra Nového Jičína, stejně jako v dalších desítkách měst, vznikly v 80. letech minulého století standardizované širokosortimentní prodejny, které však brzy přestaly plnit svůj účel a vyhovovat novodobým požadavkům zákazníků.

V tomto týdnu se obyvatelé Nového Jičína dočkali slavnostního otevření moderního a funkčního OC Javor, které vyrostlo v ulici Gen. Hlaďo a nahradilo „Meinl“, jak místní nazývali původní budovu. Za projektem stojí společnost Vifina Delta, kompletní výstavbu čtyřpodlažní budovy realizovala firma SYNER a to během 16 měsíců. Součástí slavnostního otevření byl doprovodný program.

 

Z pohledu stavařů byl design nového objektu spolu s architekturou přizpůsoben svému účelu. V horním patře se nachází strojovna vzduchotechniky, topení a chlazení, dvě nadzemní podlaží jsou vymezeny obchodním jednotkám, kterých je zde aktuálně 14. Největší plochu obsadila prodejna řetězce Albert, nechybí drogerie, lékárna, květinářství či pobočka České pošty. V přízemí jsou zbylé prodejní jednotky a technické zázemí. Součástí centra je parkoviště s kapacitou více jak 100 míst.

 

Zajímavostí výstavby bylo vypořádání se s nepoužívaným protiatomovým bunkrem, který se nacházel v podzemním podlaží. Jeho stěny byly ze železobetonu a měly tloušťku až 70 cm. Stavaři museli také trhat těžké pancéřové dveře, které vážily několik tun. V předchozím objektu byla dříve umístěna pamětní deska věnovaná čestnému občanovi Nového Jičína, generálu Jaroslavu Hlaďovi, která se nyní do OC Javor při slavnostním otevření navrátila.