29.9. 2021     Lázně Bělohrad

Nová radnice v Lázních Bělohrad je v hrubé stavbě, náměstí před dokončením

Výstavba nové radnice v centru Lázní Bělohrad je ve fázi hrubé stavby, rekonstrukce přilehlé části náměstí K. V. Raise před dokončením. Rekonstrukce náměstí by měla skončit do konce letošního roku, výstavba úřadu do června 2022.

Stavební práce začaly v květnu, v soutěži na obě stavby zvítězila liberecká firma Syner. „Probíhá to zhruba podle plánu, a to i přes to, že s dodávkami materiálu jsou problémy. Co se týče výstavby objektu radnice, tak firma nyní začne dělat zateplení, fasádu. Chtějí mít co nejdříve hotovou stavbu tak, aby mohli začít s vnitřními instalacemi,“ řekl starosta Pavel Šubr (STAN).

Nový úřad bude stát 65 milionů korun, úpravy okolí úřadu vyjdou na 14 milionů a rekonstrukce náměstí na asi 17 milionů korun. „Nová radnice bude hotová v červnu 2022, poté přijde na řadu vybavování objektu nábytkem a podobně. Rádi bychom, aby se v září 2022 mohl úřad začít stěhovat do nového,“ řekl Šubr.

Budova městského úřadu bude nepodsklepená, třípodlažní, obdélníkového půdorysu s plochou střechou. Centrálním prostorem prvního nadzemního podlaží bude hala, na kterou bude navazovat prostor se schodištěm a výtahem. Bude tam také víceúčelový sál se zázemím. Ve druhém a třetím nadzemním podlaží budou kanceláře, v centrální části budovy atrium zakončené střešním světlíkem. Za novou radnicí je v plánu přístřešek pro stání čtyř vozidel a odkládání jízdních kol. Projekt počítá na pozemcích u nové budovy městského úřadu také s osmi parkovacími místy, chodníky a plochou pro konání různých akcí.

Severní část náměstí do zahájení rekonstrukce tvořila jednolitá asfaltová plocha s parkováním „na divoko“. Parkování bude po rekonstrukci jasně vymezené, přibude zeleň, lavičky. Cílem radnice je zvýšil bezpečnost chodců a dopravy. „Náměstí bychom chtěli mít hotové do konce roku. Instalace kašny, která se tam také plánuje, bude až v květnu příštího roku, tedy těsně před dokončením celého areálu, to aby kašna nebyla případně poničena,“ řekl ČTK Šubr.

V prostoru náměstí vznikne parkoviště a prostor pro pěší s kašnou a novými stromy. Nové zpevněné plochy náměstí budou z kamenné dlažby. Podle vedení radnice celkový počet parkovacích míst bude zhruba zachován. Přibudou také místa u úřadu. Počet parkovacích stání by měl být dostatečný, řekl Šubr. Město s 3700 obyvateli financuje projekt ze svého, na účtech mělo na novou radnici z prodeje různých nemovitostí a pozemků asi 65 milionů korun. Má v plánu vzít si úvěr ve výši 50 milionů korun.

Zdroj: seznamzpravy.cz