14.2. 2019     Liberec

Nová čtvrť na „Papíráku“ má zkusit vykopnout Liberec mezi moderní evropská města

V Liberci v příštích letech nevznikne nová čtvrť se stovkami bytů pouze na Perštýně a na území někdejší Textilany, nýbrž i na Papírovém náměstí, v okolí Lucemburské ulice. Skupina S group holding, do které patří i stavební firma Syner, tady hodlá postavit 115 bytů. Domy budou ve většině čtyř až pětipatrové. Pravděpodobně s plochými, možná zelení osázenými střechami. V plánu jsou i dva věžové domy, 16ti a 18ti patrový.

Petr Syrovátko mladší věří, že jejich projekt posune Liberec o stupeň výš a namotivuje i ostatní k tomu, aby v krajské metropoli vznikala moderní architektura.

„Chceme změnit ráz města nebo alespoň této lokality,“ říká. Dnešnímu Papírovému náměstí přezdívá po foglarovsku Stínadla. Jak zdůrazňuje, věc je na samém počátku, vizualizace jsou orientační, například fasády a různé detaily nakonec mohou být zpracované jinak. „Důležitější je, že se na Papírák vrací život, jsou tam hospody a bary. Architekti ze studia Qarta, s nimiž spolupracujeme, dokázali nastudovat celé území a povedlo se jim náš projekt zasadit i do historického kontextu. Život se vrací tam, kde historicky byl, a my na tento trend chceme navázat. Architekti to vnímají i urbanisticky, protože to byli oni, kdo například vrátil život po povodních do pražského Karlína. Dokáží vizionářsky vnímat, jaká by lokalita mohla být. Papírák má enormní potenciál. Chceme začít ve spolupráci s městem společně celý prostor kultivovat. Doufáme, že když přeměnu Papíráku odstartujeme, že se celá energie přenese do okolí. Lidé, kteří tam podnikají nebo vlastní nemovitosti, nám říkají, že čekají až to vykopneme, a potom také svůj dům opraví. Myslím, že můžeme letité nicnedělání okolo Papíráku odšpuntovat, přivedeme tam nové rezidenty. Což zahájí transformaci celého prostoru,“ míní Syrovátko.

Liberec je podle něj velmi atraktivní město. Primátor Jaroslav Zámečník navíc považuje Papírové náměstí za vůbec nejhodnotnější část města (viz rámeček pod článkem - pozn. red.). Bydlení v nové čtvrti bude rozmanité. Od garsonek, až po rozlehlé byty. „Nejde pouze o lidi z Liberce, kteří například žijí v paneláku a nyní dostanou možnost koupit si kvalitní nový byt. Doba se totiž mění i co do pracovních zvyklostí. Dnes si vezmu počítač a mohu z Liberce pracovat třeba pro ostravskou firmu. Myslím si, že kvalitní bydlení na úrovni přímo v centru města může stáhnout zpět do Liberce mladé lidi, moderní profesionály, patrioty, kteří po studiích odešli pracovat například do Prahy. Neznám v Česku mnoho lepších míst, kde začít život s rodinou, než je Liberec. V Praze jste, pokud potřebujete, za hodinu. A Liberec má svoje kouzlo plus veškerý komfort velkoměsta,“ konstatuje Syrovátko.

Kontroverzí kvůli dvěma věžovým domům se nebojí. „Liberec má tradiční výškové dominanty, ať je to radnice, budovy kostelů, v dolním centru budovy Baťa, Nisa, ale také třeba Dunaj, S-tower nebo krajský úřad. Na tuto tradici navážeme. Dvě vertikální dominanty, jak jim říkáme, rozhodně nenaruší panorama města, nikomu neseberou výhled na Ještěd. Zkrátka proto, že se nacházíme na nejnižším bodu celého města.“

Nová zástavba má respektovat dosavadní ráz místa. Území má být členité. Například Vrabčí ulice, nyní končící u plotu, se stane průchozí. A v celém prostoru podle Syrovátka vznikne řada zákoutí, pro místo typických. „Nechceme stavět maximalistický stupidní monoblok,“ říká.

Papírák dnes podle něj vypadá skoro úplně stejně, jako před třiceti lety, jen zchátraleji. Na dotaz, proč se tedy do výstavby nepustili dříve, odpovídá, že pozemky koupili na přelomu ekonomické krize, kdy na trhu nebyl dostatek peněz. „Nyní ale přišlo období, kdy se v Liberci objevilo několik silných investorů. A ti rozjíždějí několik projektů, jako například byty na Perštýně a další. I my se proto chystáme pustit do projektu, o němž uvažujeme dlouhé roky.“

Syneru na Papírovém náměstí patří zhruba 3,5 tisíce metrů čtverečních. Pro rezidenty vznikne 120 parkovacích míst ukrytých v podzemí. Vjezdů do nové čtvrti bude několik z rozličných směrů, v úvahu přichází i prodloužení a narovnání ulice U Lomu. Součástí vize je sjednocený městský mobiliář, uliční bulvár lemovaný stromořadím, netypické trojúhelníkové náměstí. Budoucím obyvatelům mají být k dispozici běžné služby jako restaurace s venkovní zahrádkou, lékárna nebo detašované pracoviště městské policie.

„To jsou přece věci, kvůli nimž tam chcete bydlet. Že máte v přízemí domu kavárnu, do které sjedete výtahem. Že je tam zeleň, že chodníky a ulice mají stejný profil a povrch, takže to intuitivně vede ke zpomalení. Nikdo tam nebude jezdit jako blázen padesátkou.“

Výstavba bude rozdělená do dvou etap. První by měla v ideálním případě začít na konci příštího roku. Hotová by pak mohla být za dalších 18 měsíců až dva roky.

U druhé etapy není termín úplně jasný. „Záleží na mnoha věcech. Například na tom, jak rychle se prodá etapa první. Ale klidně i na tom, jestli nepřijde krize. My chceme být v každém případě připravení, abychom mohli pružně reagovat,“ uzavírá Syrovátko.

Jak to vidí primátor Jaroslav Zámečník

V našem volebním programu jsme kromě jiného měli zavázek, že začneme řešit stav Papírového náměstí. Podle mě jde onejhodnotnější část Liberce, současně o nejvíc zanedbanou. Celá oblast má obrovský potenciál. Jestli tam ale nakonec vznikne to, co plánuje Syner, si netroufám odhadovat. Osobně si nemyslím, že by měl jakýkoliv politik, v mém případě primátor, i kdyby byl architekt nebo urbanista, prosazovat jakýkoliv projekt. Od toho máme na radnici urbanisty, architekty, architektonickou radu.

Půjdeme cestou, která je podle mě správná. Oslovíme dejme tomu tři architektonická studia, mezi nimi pravděpodobně i Qartu, která už nám základní rysy své představy představila. Z jejich návrhů pak komise architektů vybere ten nejvhodnější. Na jeho základě vznikne územní studie, která se pak po schválení zastupitelstvem může, anebo nemusí, stát součástí územního plánu města. Osobně bych byl rád, kdyby se během našeho mandátu podařilo na Papírovém náměstí alespoň začít stavět. Jak ale nakonec zástavba bude vypadat, to nezáleží na mně, na mém vkusu. Rozhodnou odborníci a zastupitelstvo.

Zdroj: libereckezpravy.cz