27.6. 2022     Praha

Nevyužívaná škola bude opět sloužit dětem

Po pečlivé přípravě projektu zahájila desátá městská část rekonstrukci Nové strašnické školy, známé mezi místními pod názvem Stará škola. Stavební práce potrvají 26 měsíců, následně bude do opravené budovy chodit až 360 žáků. Generálním dodavatelem je společnost „ZŠ Strašnice – OHLA ŽS & SYNER“, rozpočet je 312,8 milionů korun.

Symbolickým poklepáním na základní stavební kámen odstartovala koncem května očekávaná rekonstrukce. Secesní Nová strašnická škola, od roku 2014 kulturní památka, je zavřená už třináct let a od té doby čeká na svou opravu. „Jedná se o velkou rekonstrukci ikonického objektu, a podle toho jsme také přistupovali k projektu, který jsme po naši ch předchůdcích upravili směrem k větší střídmosti. Vycházíme z původních dispozic, zásahy do zachovaných konstrukcí budou minimální. Děti se mohou těšit na dvanáct kmenových učeben, chybět nebude jídelna s vlastní kuchyní. Vedle školy vznikne polyfunkční sportovní hřiště s nízkou tribunou, v parčíku západně od budovy přibydou nové cestičky, stromy i odpočinkové plochy,“ uvedla radní Prahy 10 pro investice a budovy základních a mateřských škol Olga Koumarová (ODS).

„Rekonstrukce kulturních památek, kam spadá i tato školní budova postavená v secesním slohu, je pro stavaře vždy zajímavá, ale i náročná. Jednak zachraňujeme chátrající objekt a navracíme mu život, současně také máme možnost obdivovat ruční práci dřívějších stavařů. Pravda, i my se zde setkáme ne zrovna s odbornými zásahy, ale fakt, že svislé konstrukce jsou relativně zachovalé, ukazuje na kvalitně odvedenou práci a i my se vynasnažíme, aby po rekonstrukci škola dobře sloužila dalším generacím dětí,“ řekl obchodní ředitel SYNER Miroslav Kot. Časově náročné budou restaurátorské práce na reliéfních prvcích na fasádě či římsách, a stavaře tak čeká úzká spolupráce s památkáři.

„Po dlouhých letech se konečně podařilo zahájit rekonstrukci, kterou zachráníme kulturní památku, a zároveň významně navýšíme kapacity našich základních škol. Děti se budou moci učit v krásném prostředí, které bude nové, kvalitní a zároveň bude historicky a kulturně hodnotné. Z tzv. Staré školy bude najednou krásná nová základka. Strašnice se mají na co těšit,“ řekl místostarosta David Kašpar (VLASTA/STAN), který má na vršovické radnici na starost školství a kulturu.

ZDROJ: Vaše 10 (Praha 10)

FOTO: archiv SYNER, s.r.o.