10.9. 2020     Praha

Na Stavbě roku bodoval SYNER hned třikrát

Letošní ročník soutěže Stavba roku má za sebou nominační večer, který do užšího říjnového finále poslal stavebně unikátní objekty. Přihlášeno bylo rekordních 84 projektů, proto se porota složená z odborné veřejnosti rozhodla udělit čtyřiadvacet cen.

Hned třikrát během slavnostního večera v prostorách Dopravní haly Národního technického muzea zaznělo jméno společnosti SYNER a to, když titul Nominace na Stavbu roku obdržely jí postavené projekty: bytová Rezidence Park Masarykova v Liberci, víceúčelová Sportovní hala v Modřicích a multifunkční O2 Universum navazující na pražskou O2 Arenu. V Libereckém kraji např. bodovalo také nové sídlo novoborské sklářské společnosti Lasvit či přístavba jabloneckého Muzea skla a bižuterie.

Každý přihlášený objekt porota v letních měsících navštívila a připravila k němu krátký videodokument, který představila v rámci nominačního večera. V případě Rezidence Park Masarykova titul udělila za urbanistickou kompozici, která respektuje měřítko okolní zástavby a téměř lázeňský charakter daného místa a současně zajišťuje maximální propojení s přírodou vycházející z tradice zahradního města. 

U modřické víceúčelové haly porotu oslovilo, jak centrum svojí velikostí a měřítkem zapadá do městské struktury a dotváří prostor mezi stávající zástavbou budovy školy, restaurace a železnicí. 

Pražské O2 Universum, které nese označení dostavba malé haly O2 Areny na konferenční centrum, získalo nominaci za efektivní a urbanisticko-architektonické vyřešení napojení jednoho celku s akcentem na vstupní prostor kongresového centra, kterému dominuje výrazná markýza se zrcadlícím podhledem odrážející ruch blízkého okolí.

Finálový večer, na kterém porota odhalí letošní pětici vítězů, se uskuteční 15.10. v Betlémské kapli. O den dříve končí možnost internetového hlasování, když projekt s nejvíce hlasy obdrží Cenu veřejnosti.