Modernizace Svitavské nemocnice odstartovala. Hotová bude v roce 2030
Historicky druhá největší krajská investice do oblasti zdravotnictví změní tvář Svitavské nemocnice. Stavbu za 1,367 miliardy korun včetně daně bude realizovat sdružení společností SYNER a VCES. Předpokládané dokončení komplexní modernizace areálu je v průběhu roku 2030. Symbolické zahájení stavby se uskutečnilo v revitalizovaném parku u pavilonu psychiatrie a kostela sv. Josefa.
„Modernizace Svitavské nemocnice je projekt, o kterém hovoříme již opravdu mnoho let a přesahuje několik funkčních období krajské samosprávy. Zahájení stavby je jasným potvrzením toho, že jsme po celou dobu mysleli projekt vážně a připravovali se na něj. Je logické, že poté, co jsme dokončili pavilony s centrálním urgentním příjmem v Pardubické a Orlickoústecké nemocnici, tak se naše pozornost nyní upírá do Svitavské nemocnice, která komplexní modernizaci opravdu potřebuje. Při příchodu k nemocnici sice vidíme relativně stále ještě nový vstupní pavilon s nedávno centralizovanou intenzivní péčí, ale ihned za tímto pavilonem je velmi zastaralá lůžková část nemocnice odpovídající konci 19. a počátku 20. století. Proto je nezbytné, abychom skutečně posunuli celé zázemí nemocnice do 21. století,“ uvedl hejtman Martin Netolický, do jehož gesce spadají krajské finance. „Celá stavba byla vysoutěžena za 1,367 miliardy korun. V tuto chvíli počítáme pouze s dílčí dotací z evropských fondů, s tím, že zcela dominantní část stavby bude hrazena z rozpočtu kraje. Ostatně na tuto investici se již několik let připravujeme. Výhodou v tomto případě je také rozdělení stavby až do roku 2030, tedy do několika krajských rozpočtů,“ doplnil k financování hejtman Netolický.
„Když dnes zahajujeme modernizaci Svitavské nemocnice, nestavíme nemocnici pro rok 2030, ale pro další desítky let. Chceme vytvořit zdravotnické zařízení, které bude odpovídat současným požadavkům medicíny a současně bude dostatečně flexibilní, aby dokázalo reagovat na proměňující se potřeby regionu. Stárnutí populace, proměna spektra poskytované péče nebo rostoucí nároky na diagnostiku budou klást na okresní nemocnice nové požadavky. Naším cílem je, aby Svitavská nemocnice byla na tyto změny připravena a zůstala silnou všeobecnou nemocnicí poskytující kvalitní a dostupnou péči obyvatelům regionu. V dalších letech zde proto počítáme také s vybudováním pracoviště magnetické rezonance. Už teď však paralelně s jednotlivými stavebními etapami připravujeme vybavení nových provozů – od zdravotnických technologií až po mobiliář – v předpokládaném objemu téměř 300 milionů korun,“ řekl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.
Celá modernizace areálu Svitavské nemocnice bude složitá nejen po stránce finanční, ale také stavební. Provoz nemocnice musí být v průběhu stavby zachován, a tak je projekt rozdělen do několika etap. „Nejprve bude zbourána původní budova zdravotnické záchranné služby, poté bude opraven stávající pavilon A, kde jsou mimo jiné operační sály nebo jednotky intenzivní péče. Následně bude řešena stavba nového pavilonu C. V poslední etapě vznikne nový pavilon pro dětské oddělení, internu a chirurgii,“ vyjmenoval 1. náměstek hejtmana pro oblast investic Dušan Salfický. Samotná realizace je rozdělena do tří etap rozložených do 49 měsíců a zahrnuje přestávky na zprovoznění nových objektů a stěhování provozu nemocnice. „Po všech stránkách se jedná o náročný projekt, kdy se bude bourat, stavět, instalovat, zapojovat a stěhovat. To vše za provozu nemocnice. Proto bych si dovolil požádat pacienty, návštěvníky nemocnice, ale především personál o pochopení a trpělivost. Jsem přesvědčený, že odměnou nám všem bude moderní zázemí nemocnice,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Pavel Štefka.
„Čeká nás několik let, během nichž bude nutné skloubit rozsáhlou stavební činnost s každodenním provozem nemocnice. Nejde jen o samotnou výstavbu, ale také o řadu přesunů pracovišť, změn v organizaci provozu a přizpůsobení se novým podmínkám. Na druhou stranu už máme zkušenost s podobnými organizačními změnami při nedávné centralizaci intenzivní péče, a proto věřím, že společně se zaměstnanci zvládneme i tuto etapu při zachování bezpečné a kvalitní péče o pacienty,“ uvedl ředitel Svitavské nemocnice Pavel Kunčák.
Vítězem výběrového řízení na zhotovitele projektu se stalo sdružení společností VCES a.s. a SYNER, s.r.o. - „Společnost VCES – SYNER pro výstavbu Nemocnice Svitavy“. „Ve středu 1. července převezmeme staveniště a zahájíme práce na 0. etapě, tedy rekonstrukci hospodářské budovy a její přeměně na objekt patologie včetně technického zázemí,“ přiblížil první fázi projektu Jiří Cetkovský, zástupce výrobního ředitele VCES a.s. „Jsem přesvědčený, že zkušenosti, které obě naše společnosti v uplynulých letech získaly při realizaci zdravotnických projektů, úspěšně zúročíme při modernizaci Svitavské nemocnice. Jde o mimořádně komplexní stavbu vyžadující precizní koordinaci a vysokou odbornou úroveň a spolupráci všech zúčastněných,“ uzavřel Cetkovský. Jeho slova doplnil František Bílek, zástupce obchodního ředitele SYNER: „Těšíme se na téměř čtyřletou spolupráci s týmem investora. Plně si uvědomujeme, například z aktuálních realizací nemocničních center v Liberci a Jilemnici, jak zásadní je souhra zainteresovaných subjektů, aby vše na sebe plynule navazovalo.“
Modernizace Svitavské nemocnice je pochopitelně pozitivně vnímána také vedením města. „Město se snaží být po celou dobu aktivním partnerem projektu. Již nyní řešíme možnosti navýšení parkovacích kapacit v okolí nemocnice, které budou v budoucnu potřeba. Společně s vedením nemocnice také hledáme způsoby, jak přilákat nové zaměstnance. Nabízíme například pomoc s bydlením v městských bytech nebo další formy podpory, které mohou zdravotníkům rozhodování o práci ve Svitavách usnadnit,“ sdělil starosta Svitav David Šimek.
Pacientům i veřejnosti slouží nový park
Slavnostní zahájení modernizace Svitavské nemocnice se uskutečnilo v revitalizovaném parku u pavilonu psychiatrie a kostela sv. Josefa. „Ve své původní podobě byl park velmi zanedbaný, a proto jsme přistoupili k jeho obnově tak, aby sloužil nejen pacientům nemocnice, návštěvám, ale i široké veřejnosti ve městě. Celkové náklady v tomto případě dosáhly částky 20 milionů korun“ uvedl hejtman Martin Netolický. V rámci investice byly obnoveny cesty, vytvořeny záhony, osázeny keře a stromy. Součástí parku je také nezbytný mobiliář. Zároveň byly vybudovány zdi oddělující park jak od pavilonu psychiatrie, tak od ulice U stadionu.
Souhrn jednotlivých etap:
0. etapa – V hospodářském provozu po bývalé prádelně budou vybudovány prostory pro patologii a technické zázemí. V rámci této etapy bude rovněž odstraněn objekt zdravotnické záchranné služby.
1. etapa stavby/ 1. fáze – Úpravy v pavilonu A: rekonstrukce stávajícího provozu, mimo jiné vybudování recepce a čekárny nízkoprahové části urgentního příjmu. Novostavba pavilonu C, v němž by do budoucna měly najít své místo například emergency, radiodiagnostické oddělení nebo lůžková oddělení interny a operačních oborů, dále pak dospávací pokoje, porodnice a endoskopie. Přístavba trafostanice pro umístění nové rozvodny MDO pro celou nemocnici či demolice stávajících budov.
1. etapa stavby/ 2. fáze – Pokračování demoličních prací a novostavba pavilonu D se zastoupením dětského oddělení, interních a chirurgických oborů.
Součástí investiční akce jsou i vedlejší stavby, které zahrnují komunikace, chodníky, zpevněné plochy, přípojky a přeložky medicinálních plynů, slaboproudu, vodovodů a kanalizačních sítí. Součástí prací bude rovněž přípojka a přeložka teplovodu, retenční a vsakovací objekty, rozvody elektro, areálové osvětlení a sadové úpravy.
Foto: archiv SYNER, s.r.o, svitavy.cz




