5.11. 2024
Liberec
Každý ročník gymnázia v Liberci bude moct mít třídu navíc, výstavba má zelenou
Liberecké Gymnázium F. X. Šaldy se rozroste o další učebny. „Díky novému pavilonu bude možné otevřít v každém ročníku čtyřletého gymnázia o třídu navíc. V současné době panuje zvýšená poptávka po všeobecném vzdělávání a současné kapacity škol, zejména v Liberci, nyní nedostačují. Tento projekt pomůže převis poptávky zmírnit,“ uvedl hejtman Martin Půta.
Stavět bude společnost SYNER, celkové náklady na stavbu bez vybavení činí více než 211 milionů korun včetně DPH, přičemž Liberecký kraj tento týden obdržel rozhodnutí o dotaci z Modernizačního fondu na podporu energetické účinnosti ve veřejných budovách a infrastruktuře. „Očekáváme, že dotace bude činit přes 109 milionů korun,“ doplnil krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje Jiří Ulvr.
Stavět by se mělo na podzim příštího roku a žáci by se nových prostorů mohli dočkat na konci roku 2026. Zdržení způsobily koncem června potíže v souvislosti s územním plánem města Liberce, ty jsou ale již vyřešené jeho změnou.
Při výstavbě hodlá kraj uplatnit dodavatelský režim design & build neboli vyprojektuj a postav, který se v minulost osvědčil třeba při dopravních stavbách. „Dodavatelský systém design & build nám pomohl ušetřit nemalé finanční částky,“ potvrdil Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. „V praxi to znamená, že stavební firma bude pružně a rychle reagovat na případné změny zadávacích požadavků,“ dodal.
V souladu s moderními trendy půjde o nenáročný, energeticky úsporný objekt s jižní stěnou bohatě prosklenou kvůli využití dobrého oslunění. Chybět nebude ani tepelné čerpadlo, zelená střecha a fotovoltaické panely.
Architektonický a výtvarný návrh vychází z požadavku na výrazně energeticky úsporné budovy. Minimální obálce budovy napomáhá její jednoduchý kompaktní tvar. Na obdélníkovém půdorysu s jedním podzemním podlažím jsou dvě patra učeben a objekt je zakončen ustupujícím podlažím, s technologickou částí budovy, dalšími učebnami a částečně zastřešenou střešní terasou.
Energetický koncept se projevuje i ve formální stránce architektury. Jižní fasáda je v maximální míře vybavena okenními otvory a nástěnnými fotovoltaickými panely. Svislá poloha panelů zajišťuje lepší přijímání slunečního svitu zejména mimo léto. Severní fasáda je pak řešena naopak s minimálními rozměry oken, které však ještě umožní provoz speciálních učeben a kabinetů. Severní stěna bude připravena technicky na popnutí břečťanem, střecha bude zelená extenzivní.
Dispozičně navazuje stavba na stávající chodbu gymnázia novým spojovacím krčkem. Ten vyúsťuje u hlavního tříramenného schodiště s výtahem. Schodiště je navrženo se zrcadlem, procházejícím přes spodní tři podlaží. Tímto prostorem se přirozené osvětlení dostává i do budovy stávajícího gymnázia a schodiště s krčkem tak tvoří hlavní napojovací osu obou budov.
Samostatné schodiště vede do šaten a plní tak částečně funkci hygienického filtru. V přízemí jsou navrženy šatny, kmenové učebny, sklad a posilovna se sport. šatnami a sprchami, doplněná hygienickým zázemím. V 1. patře je přes prosklenou příčku zajištěn bezbariérový vstup, dále jsou zde učebny, kabinety a knihovna. Ve 2. podlaží je dispozice obdobná, doplňuje ji nový napojovací krček. Ve východním travé je navržen prostor pro výtvarnou výchovu. Ve 3. patře jsou navrženy místnosti pro výuku, ale zejména technologická část jako vzduchotechnika a místnost serveru včetně případné ústředny EPS a EVAK-ROZHL. Ve všech podlažích je navrženo v samostatném traktu hygienické zázemí. Vedle něj je situováno požární schodiště, které končí výstupem na terén v úrovni 1. podlaží.
Stavebně technické řešení vychází z typologie dispozičního a konstrukčního třítraktu ve formě železobetonového skeletu o proměnném modulu 3–8 m s hlavicemi, založeného na podzemní stěnové konstrukci („bílá vana“). Konstrukce 1. PP bude založena do nosného (skalního) podloží. Výstavba je podmíněna přeložkami IS a vybudování záporové stěny. Terasa v úrovni 3.NP bude z modřínového dřeva.
Zdroj: liberecky.denik.cz
Vizualizace: Projektový atelier David