27.1. 2021    

Developer UDI Group: Logistické nemovitosti na pandemii vydělaly

Logistické nemovitosti na situaci s Covid-19 vydělaly. E-shopy jedou na plné obrátky a potřeba skladovacích hal tak nabývá na významu, říká Marcela Fialková, ředitelka komunikace mezinárodní developerské skupiny UDI Group. Té se podařilo získat stavební povolení na dvě logistická centra v České republice. Chystá také rezidenční projekty ve Varšavě a v Srbsku. Pokud jde o rezidenční development, firma zatím napříč střední Evropou pokles cen nepociťuje, říká Fialková v dalším ze série rozhovorů Patria.cz s firmami na trhu START pražské burzy.

Patria.cz: Co vnímáte jako nejdůležitější počin Vaší firmy v uplynulém roce? Kam jste se jako firma posunuli?

Aktuální portfolio čítá 15 projektů, které postupně připravujeme do realizace. Podle našich odhadů přinesou hrubý výnos po svém dokončení v úhrnu 37,4 miliardy korun. Zatímco minulé roky jsme se zaměřovali hlavně na akvizice, loňský rok byl již více o přípravě projektů, stabilizaci a budování týmu v jednotlivých zemích. Díky tomu máme ve všech státech, kde působíme, tedy nejen v ČR, ale také v Polsku, Maďarsku a Srbsku, již stabilizovaný tým kvalitních odborníků z řad manažerů, specialistů na stavební právo i obchodníků. Na projektech spolupracujeme se špičkovými místními architektonickými i projekčními ateliéry.

Patria.cz: Co vnímáte jako zlomovou událost ve svém odvětví v uplynulém roce?

Asi všechny nejvýrazněji ovlivnil covid. Museli jsme se vypořádat s různými opatřeními v různých zemích, museli jsme přestat cestovat mezi jednotlivými trhy a spolehnout se jen na online jednání. V tom jsme měli výhodu, díky nadnárodní struktuře jsme na to byli dobře připraveni, protože pravidelné online porady mezi týmy v různých zemích realizujeme zcela běžně.

Patria.cz: Jakou největší výzvu jste museli řešit v souvislosti s koronavirovou pandemií a opatření proti šíření nákazy?

V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu v České republice i v zahraničí, přestaly v podstatě úřady fungovat. Home office v podání úřadů znamenal to, že se rozhodování o projektech v některých týdnech v podstatě zastavilo. Měli jsme ale štěstí, že to naše projekty příliš nezasáhlo.

Patria.cz: A naopak, jaké příležitosti přinesla koronavirová krize Vaší společnosti? Ptáme se na příležitosti, které jste spatřili a zvládli, či zatím nemuseli zvládnout realizovat, případně zda se k nim nějak postavíte v budoucnosti?

Velký růst zažívá v souvislosti s koronakrizí logistika. E-shopy jedou na plné obrátky a potřeba skladovacích hal tak nabývá na významu. Nám se v této době vrcholného boomu podařilo získat stavební povolení na obě logistická centra v České republice. U Ostředku na D1 zahajujeme stavbu, generálním dodavatelem bude Syner. Již máme dohodu s budoucím nájemcem první ze čtyř hal. Celkem areál nabídne více než 50 tisíc m2 skladovacích nebo výrobních prostor. Podobně se blíží do finále jednání o budoucím využití dalšího našeho logistického centra u Přehýšova na D5. Zde očekáváme uzavření dohody brzy po novém roce.

Patria.cz: Jak velkou rupturu přinesla krize Covid-19 a s ní spojené vlny lockdownů v tuzemsku či v zahraničí Vašemu „business as usual“?

Jednání s úřady u nás v ČR i v zahraničí bylo v důsledku různých opatření složitější. Například Polsko v jednu dobu zavedlo opatření, podle kterého byly i došlé papírové dokumenty po několik dní v „karanténě“ a o tuto dobu se samozřejmě protáhlo jejich zadministrování. Nicméně v zahraničí jsou postupy úřadů daleko předvídatelnější a rychlejší než v České republice, takže zdržení v řádu jednotek dnů zde nehraje zásadní roli.

Patria.cz: Jaká očekáváte rizika pro tento rok?

Očekáváme, že nemovitostní trh nebude dramaticky zasažen. Naopak, nemovitosti budou i nadále velmi zajímavou formou uložení finančních prostředků, a navíc trh střední a východní Evropy, na který se specializujeme, má tu velkou výhodu, že jsou zde ceny pro zahraniční investory stále ještě dostupnější než například v Londýně. To samozřejmě trhu prospívá. Logistické nemovitosti na koronavirové krizi vydělaly. Pokud jde o rezidenční development, zatím napříč střední Evropou nepociťujeme pokles cen, spíše stagnaci.

V kancelářích koronavirus přinesl nové trendy v jejich využívání. Je otázkou, zda bude mít u velkých nájemců kanceláří přesun části zaměstnanců na home office dlouhodobější charakter a zda se tedy projeví na poptávce. Paradoxně naší výhodou je, že kancelářské projekty, které chystáme v různých zemích Evropy, jsou aktuálně v přípravě, a tak se případné změně dokážeme přizpůsobit.

Patria.cz: Jaké jsou rozvojové plány Vaší firmy pro tento rok, případně i ve spojení s vaší emisí na trhu START?

V minulých letech se skupina UDI Group zaměřila na akvizice a nyní díky tomu máme nakoupeny pozemky pro budoucí výstavbu za velmi výhodné ceny. A to je naše konkurenční výhoda. V pozemcích napříč všemi zeměmi, kde působíme, máme v aktuální tržní hodnotě uloženo kolem osmi miliard korun. Jen v Srbsku, které je nyní asi nejsilnějším trhem v našem portfoliu, máme postaráno o práci na nadcházejících minimálně deset let. Letos očekáváme realizaci hned několika velkých projektů. Kromě výstavby logistik v ČR, jsme hned na začátku roku zahájili stavbu velkého projektu ve Varšavě pro téměř tisícovku bytů. Také v projektu Starry Hill v Bělehradě, který nabídne přes 400 bytů, by měly být stavební práce zahájeny letos.

Marcela Fialková, ředitelka komunikace mezinárodní developerské společnosti UDI Group. Má za sebou více než 15 let zkušeností z celostátních médií, kde pracovala jako vládní, parlamentní a ekonomický reportér se zaměřením na energetiku, dopravu či stavebnictví . Následně se více než 13 let věnuje PR, nejdříve na straně klienta, například v Českých aeroliniích nebo developerské společnosti Central Group. Vyzkoušela si také budování vlastní PR značky, práci v PR agentuře i ve státní správě, kde pracovala jako poradkyně ministryně pro místní rozvoj.

Zdroj: patria.cz