6.8. 2020     Trutnov

Dárce krve čeká moderní pavilon

Proměna areálu trutnovské nemocnice za čtvrt miliardy korun se blíží ke konci první etapy. Patrné je to na pavilonu lékařské mikrobiologie a imunologie. Druhá etapa přinese výstavbu úplně nové budovy pro transfúzní oddělení, které teď není součástí areálu, a nukleární medicíny. Začne na přelomu roku.

Projekt vybudování konsolidovaných laboratoří a transfúzního oddělení v nemocnici v Trutnově a dodání zdravotnických technologií bude stát Královéhradecký kraj 265 milionů korun.

Trutnovský špitál na realizaci dlouho čekal. Kraj vybral dodavatele až napotřetí. V předchozích dvou výběrových řízeních podané nabídky buď překročily maximální cenu nebo nesplnily podmínky zadávací dokumentace. Zakázku nakonec získalo loni v červnu sdružení firem BAK a SYNER, stavba začala v září.

DALŠÍ VÝSTAVBA

Vedle toho začne letos v září další stavební akce za 16,5 milionu korun. Během ní dojde k rekonstrukci dvou pater pavilonu A trutnovské nemocnice. Novější prostředí díky tomu získají plicní, kožní, oční a ORL oddělení.

„Největší stavební činnost v nemocnici probíhá na první etapě výstavby konsolidovaných laboratoří. Vnější část budovy laboratoří je téměř hotová a v následujících měsících budou finišovat práce ve vnitřních prostorách. Pokud půjde i nadále vše podle předpokladů, tak bychom mohli mít budovu plně k dispozici v říjnu,“ popsal aktuální stav ředitel trutnovské nemocnice Miroslav Procházka.

„Druhá etapa začne na přelomu roku. Významným prvkem bude začlenění transfúzního oddělení do areálu nemocnice,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar. Ve druhé etapě dojde ke zbourání budovy klinické biochemie. Nahradí ji moderní pavilon pro transfúzní oddělení, hematologickou laboratoř a oddělení nukleární medicíny. „Přítomnost moderního transfúzního oddělení bude pro dárce krve a další pacienty znamenat zvýšení komfortu při návštěvě nemocnice. Celkovou přestavbou docílíme centralizace laboratoří,“ dodal.

V areálu trutnovské nemocnice vznikne nová budova pro transfúzní oddělení, hematologickou laboratoř a oddělení nukleární medicíny.

Zdroj: Jičínský deník